نکات مهم قبل از سفر:

1-بهتر است که قبل از سفر، خرید بلیت و رزرو هتل خود را انجام دهید. به‌خصوص در شهرهای پرمسافر، ممکن است در صورت عدم انجام این کار، در مقصد با مشکل مواجه شوید. 2-قبل از سفر، تمام شرایط مقصد خود را بررسی کنید؛ آب و هوای مقصد، مقرارت گمرک، لیست داروهای ممنوع، شرایط رانندگی در آن‌جا و … از آن دسته اطلاعاتی هستند که دانستن‌شان لازم است. 4-پول‌ها و مدارک خود را در جیبی بگذارید که فقط خودتان دسترسی داشته باشید. 5-وقتي با فرزندان کوچک خود سفر مي‌کنيد، يکي از نکاتي که خيلي ذهن شما را مشغول خواهد کرد، گم‌شدن کودک خواهد بود. بهتر است عکس جديدي از کودک خود همراه داشته باشيد تا در صورتي که گم شد، براي پيداکردنش از عکس کمک بگيريد.

قبل از راه افتادن:

• فقط لوازم واقعاً ضروری برای سفرتان را بردارید. چمدان‌های زیاد و سنگین کارمندانِ امنیت پرواز را کلافه می‌کند. هزینه ی بیشتری هم برای‌تان دارد.اگر بارتان بیش از حد مجاز است، ارزان‌ترین روش برای حمل بارتان را پیداکنید.(هزینه‌ی پست کردن و یا حمل دریایی خیلی ارزان‌تر از حمل هوایی بارتان و یا هزینه‌های اضافه‌بار است. چمدان‌های اضافی‌تان را، اگر واقعاً به آن‌ها نیازی ندارید، به خانه برگردانید یا اگر سفر طولانی‌تری دارید آن‌ها را پیش‌پیش بفرستید.)

در فرودگاه:

• اگر می‌خواهید در فرودگاه اضطراب و نگرانی نداشته باشید،  دست کم برای پروازهای داخلی ١ ساعت و برای پروازهای بین‌المللی ٢ ساعت قبل از پرواز در آنجا حاضر باشید.
اگر دیر شد و احساس کردید ممکن است پرواز را از دست بدهید، حتما‍ً با یکی از کارمندانِ شرکت هواپیمایی یا گیتِ امنیت پرواز (security gate) صحبت کنید. اگر واقعاً خطر جاماندنتان از پرواز وجودداشته باشد، کارتان را سریع‌تر و خارج از نوبت انجام می‌دهند. اما اگر به آنها اطلاع ندهید، توجهی نمی‌کنند. اگر هنوز در راه هستید به بخش مسافرانِ جامانده late-passenger زنگ بزنید. هواپیما برای هیچ مسافری معطل نخواهدشد مگر این‌که او یکی از٥٠ نفری باشد که در راه تلفن کرده و در لیستِ تأخیری‌ قرار گرفته است.

سفر با کودکان:

کودکان ممکن است در فرودگاه و هواپیما بی‌قرار و بداخلاق شوند. با توجه به نکات زیر می‌توانید سفر آرام‌‌تر و لذت‌بخش‌تری برای کودک‌تان فراهم کنید

– برای‌شان سرگرمی درست کنید. بردن کتاب، دی وی‌دی پلیر یا هرچیز دیگری که بتواند آن‌ها را سرگرم نگه‌ دارد.
– تنقلات موردعلاقه‌ی کودک‌تان را همراه داشته باشید.حتماً‍ آب‌نبات برای مکیدن داشته باشد.
– هم در هواپیما و هم در فرودگاه کنار پنجره بنشینید. فرودگاه جای هیجان‌انگیزی است و هر کودکی را دست‌کم برای مدتی سرگرم نگه می‌دارد.

– به امنیت کودک اهمیت بدهید. اگر زیر سه سال است، او را روی صندلی ویژه‌ی کودک بنشانید نه روی پای‌تان. در شرایط اضطراری، کودکِ روی پا عکس‌العمل‌های شما را محدود می‌کند. حواس‌تان باشد که ماسک اکسیژن ویژه‌ی نوزادان در هواپیما وجود داشته باشد.
همیشه امکان تأخیر را درنظربگیرید. خوراکی، لباس، اسباب‌بازی و پوشک به اندازه‌ی کافی همراه داشته باشید تا چند ساعت تأخیر برای‌تان کابوس نشود.

راهنمای دریافت گذرنامه:

گذرنامه، یکی از مدارک شناسایی رسمی است که از طرف دولت، برای اتباع یک کشور صادر می‌شود.

اتباع ایرانی، برای دریافت گذرنامه باید از یکی از دفترهای پلیس+١٠ و یا مرکزهای پستی، فرم و پوشه‌ی درخواست گذرنامه را تحویل بگیرند و پس از واریز وجوه لازم به شماره‌حساب‌های اعلام شده، تکمیل فرم‌ها و آماده کردن مدارک لازم، آن‌ها را به باجه‌ی گذرنامه‌ی پلیس+١٠ تحویل دهند.

برای داشتن گذرنامه محدودیت سنی وجود ندارد و حتی نوزادان هم می‌توانند گذرنامه‌ی جداگانه داشته باشند. اجازه‌ی دریافت گذرنامه، بعد از بررسی مدارک و انجام مصاحبه‌ی حضوری کوتاه با متقاضی، صادر شده و گذرنامه، حداکثر تا ده روز بعد، از طریق پست به نشانی پستی متقاضی ارسال خواهد شد.
مدارک موردنیاز مراحل و مدارک لازم جهت دریافت گذرنامه، به شرح زیر است:

– پرداخت مبلغ ٣٧٥٠٠ ریال به شماره حساب شهرداری (۳۱۱۱۰۰۰۰۴۸۰۰۶ برای تهران؛ در شهرستان‌ها می‌توانید این شماره را از بانک یا دفتر پلیس+١٠ بگیرید).
– پرداخت مبلغ ۷۵۰۰۰۰ ریال به شماره حساب خزانه‌داری استان (٢١٧١١٥١٣٠١٠٠٧ برای تهران؛ در شهرستان‌ها می‌توانید این شماره را از بانک یا دفتر پلیس+١٠ بگیرید).
– اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی و یا تاییدیه‌ی ثبت احوال برای متقاضی.
– در صورتی که پیش از این گذرنامه‌ی دیگری داشتید، ارائه‌ی اصل گذرنامه و کپی از صفحه‌های ۲ و ۶ آن، ضروری است.
توجه: افرادی که مقیم خارج از کشور هستند، باید کپی تمام صفحه‌های گذرنامه را ارائه کنند.
– همراه داشتن آدرس دقیق پستی و کدپستی.
– سه قطعه عکس ٤٭٦ جدید و رنگی متقاضی با زمینه‌ی سفید.
در مورد عکس‌ها به نکات زیر توجه کنید:
از تاریخ گرفتن عکس‌ها نباید بیش‌تر از سه ماه گذشته باشد.
برای آقایان نداشتن عینک، کراوات و زیورآلات؛ و برای خانم‌ها و دخترخانم‌های بالای شش سال، رعایت حجاب کامل اسلامی الزامی است.
برای فرزندان زیر ١٥ سال که شناسنامه‌ی آن‌ها هنوز عکس‌دار نشده، ارائه‌ی مدارک شناسایی عکس‌دار جهت مطابقت ضروری است.
– موافقت رسمی همسر برای زنان متاهل و موافقت رسمی ولی یا قیم برای افراد زیر ١٨سال که تقاضای گذرنامه‌ی جداگانه دارند.
توجه: در مورد زنان متاهلی که مقیم خارج از کشور هستند و یا همسر غیر ایرانی دارند، داشتن موافقت رسمی همسر ضروری نیست.
ارائه‌ی اصل و فتوکپی مدارک فوت و یا طلاق، در مورد زنانی که همسرشان فوت کرده و یا طلاق گرفته‌اند، الزامی است.
زنان متاهل که همسرشان مفقودالاثر، غایب و یا به هر دلیلی در دسترس نیست، احتیاج به مجوز دادستان دارند.
افردا زیر ١٨سال در صورت فوت ولی و عدم دسترسی به جد پدری و مشخص‌نشدن قیم یا ولی قهری، با داشتن مجوز دادستان می‌توانند اقدام به دریافت گذرنامه نمایند.
– اصل و فتوکپی کارت پایان خدمت، کارت معافیت دائم و یا موافقت نظام وظیفه عمومی برای آقایانی که به سن مشمولیت رسیده‌اند.
توجه: مشمولینی که به جای مدرک نظام وظیفه، موافقت کتبی معاونت وظیفه عمومی را جهت دریافت گذرنامه ارائه نمایند، مهر خروج از کشور آن‌ها به استناد همین نامه صادر می‌شود و ممکن است زمان محدودی را شامل شود. لازم است متقاضی به تاریخ خروج از کشور توجه داشته باشد.

نکاتی که باید درباره پروازهای بین المللی بدانیم

انتخاب مقصد سفر:
با توجه به هدف شما از سفر که ممکن است کاری، تجاری،تفریحی، شرکت در سمینارها و نمایشگاهها و غیره باشد، مقصد سفر خود را انتخاب کنید.

در انتخاب مقصد سفر به این مسئله که آیا کشور مورد نظر نیاز به ویزا دارد یا خیر و دارندگان پاسپورت ایرانی مجاز به مسافرت به کدام کشورها بدون اخذ ویزا هستند و یا شرایط اخذ ویزای کدام کشور ها آسان تر است و اینکه زمان آماده شدن ویزا چقدر است و مدارک مورد نیاز آن چیست و نیز چه مدت برای شروع سفر خود وقت دارید و چه مدت میتوانید در سفر باشید توجه فرمایید و برنامه سفر خود را تنظیم نمایید.
ويزا (رواديد):

ويزا مجوز ورود شما به كشور مقصد مي باشد كه قبل از سفر بايد از كنسولگري، سفارت يا كاردار سفارت كشور مقصد اخذ مي گردد متناسب بودن ويزا با نوع فعاليت مسافر (تجاري، توريستي، دانشجويي، علمي و…) جهت اخذ آن بايد با بخش كنسولي كشور مقصد تماس گرفت. در اين خصوص كسب اطلاعات ذيل حائز اهميت است.
تمديد رواديد در برخي كشورها به سختي انجام ميگيرد . لذا توصيه مي شود مدت اقامت را بر مبناي زمان تعيين شده تنظيم نماييد تا با مشكل مواجه نشويد .
آب و هوا:

به فصل سفر از نظر آب و هوا دقت نمایید. آب و هوای مبدا و مقصد ممکن است بسیار اختلاف داشته باشند. و بر اساس آن به انتخاب لباس و وسایل مورد نیاز خود بپردازید.

– به میزان شلوغی و خلوتی شهرها و نیز استفاده از اماکن دیدنی در فصلهای مختلف دقت نمایید. و دوری و نزدیکی اماکن دیدنی از محل اقامتتان و شرایط بازدید هریک را در نظر بگیرید.
– اگر با خانواده سفر می کنید به شما توصیه میکنیم حتما هتلهای مناسبی را در نظر بگیرید که اعضای خانواده تان در طول سفر امنیت و آرامش داشته باشندو از سفر خود لذت ببرند.
– در سفرهایی که بلیط هواپیما چند مسیره است و قبل از رسیدن به مقصد نهایی در یک یا چند شهر دیگر توقف می نماید به میزان توقف در شهرها توجه فرمایید که توقفهای طولانی موجب خستگی شما نگردد.
– قبل از انتخاب مقصد سفر، رویدادها، مراسم و مناسبتهای ویژه هر شهر را در نظر بگیرید که اگر تمایل دارید در زمان اجرای آنها در آن شهر حضور داشته باشید بتوانید زمان سفر خود را تنظیم نمایید.
– غذاها، زبان، فرهنگ، آداب و رسوم هر یک از شهر ها را قبل از انتخاب مقصد مطالعه نمایید تا یک دید کلی نسبت به مقصد خود پیدا کنید. قوانین و مقررات کشور مربوطه را بررسی کرده و در رعایت آنها کوشا باشید. روزهای کاری و تعطیلات رسمی کشور مقصد را در نظر بگیرید.

ساعت:

اختلاف ساعت کشور خودتان را با کشور مقصد بررسی کنید.و قبل از سفر گوشی موبایل خود را برای ساعت دوم نیز تنظیم نمایید.

– ارز های دلار و یورو در بسیاری از کشورها قابل استفاده و قابل تبادل می باشد که بهتر است بیشتر ارز خود را به صورت دلار به همراه داشته باشید. اما برای صرفه جویی در وقت و سهولت کار، از قبل مقداري پول رايج كشور مورد نظر را نیز براي پرداخت هزينه تاكسي از فرودگاه تا محل اقامت و موارد مشابه تهيه كنيد. ارز مورد نياز خود را حتما از بانك و يا صرافي هاي معتبر تهيه نموده و شماره هاي سريال ارز خود را يادداشت نماييد. سعی کنید قبل از سفر برآوردی حدودی از میزان هزینه های احتمالی خود در مدت تور داشته باشید و به اندازه کافی با خود ارز بهمراه داشته باشید و مقداری هم بیشتر از برآورد خود ارز داشته باشید برای مواقع اضطراری و پیش بینی نشده. ضمنا به میزان ارز مجاز همراه مسافر مطابق قوانین مربوطه توجه داشته باشید.
– در حفظ و نگهداری از وسایل شخصی، پول و ارز خود و مدارک هویتی خود، شامل پاسپورت،بلیط، ویزا، ووچر هتل، وغیره کوشا باشید و از تمامي مدارک خود یک سري فتوكپي تهيه نموده و همواره همراه خود داشته باشید تا در صورت سرقت يا مفقود شدن اصل مدارک از آنها استفاده نماييد.
– مدارك هويتي و مسافرتي خود مثل گذرنامه، شناسنامه و… را به هيچ عنوان و تحت هيچ شرايطي در اختيار افراد ناشناس قرار ندهيد، چرا كه در صورت وقوع هر گونه مشكل يا سوء استفاده از اين مدارك توسط هر شخص ديگر، مسئوليت آن بر عهده شما خواهد بود.
– نشانی و شماره تلفن سفارت جمهوري اسلامي ایران و کنسولگریهای مربوطه را در كشور مورد نظر یادداشت نموده و در دسترس داشته باشيد. در همه حال بهترین پشتیبان شما در کشورهای دیگر سفارت ایران می باشد.
– قبل از سفر رومينگ تلفن همراه خود را جهت استفاده در كشور مورد نظر با مراجعه به اداره مخابرات فعال كنيد.
– توصیه میکنیم قبل از سفر حتما برای تمام اعضای خانواده ضمن مراجعه به پزشک یک سری معاینات کامل پزشکی انجام دهید و از وضعیت سلامتی خود باخبر شوید. جهت ورود به بعضی از کشور ها واکسیناسیون مسافرین الزامی است. در صورتیکه بیماری خاصی دارید قبل از سفر حتما با پزشک خود مشورت کنید و در صدد درمان آن باشید. سوابق پزشكي خود را همراه داشته باشید.
– تهیه بیمه نامه های مسافرتی بین المللی و معتبر با پوشش درمانی بالا در طول مدت سفر را به شما توصیه می کنیم. با پرداخت هزینه ای مناسب میتوانید خود را بیمه نمایید.
در خصوص بهمراه داشتن دارو در مدت سفر ما به شما توصیه میکنیم از بهمراه بردن هرگونه داروی غیر ضروری در سفرهای خارجی خودداری نمایید. در صورت به همراه داشتن داروهای ممنوعه و عمدتا با ترکیبات کدئین و مشتقات آن که جنبه مخدر یا روانگردان دارند در بعضی کشور ها مسافرین به جریمه نقدی، حبس و اعدام محکوم خواهند شد.